"Hamarosan az EU dönteni fog egy nagyon fontos kérdésben ami szó szerint mindenkinek az életére hatással lesz."
Borzasztó idegesítő, hogy télen délután ötkor már sötétben kell lemennem a pályára edzeni, hogy ha négykor hazaérek az iskolából, már nem tudok elmenni sétálni vagy bringázni egyet világosban, hogy késő délután már depresszióssá tesz a sötétség, alig látok napot, maximum az oktatási intézmény ablakából. Gyakorlatilag az a néhány óra, amikor világos van, még az is kiélvezhetetlen. Ahogy Kimi Räikönnen is mondta, amikor megkérdezték, hogy mit csinálnak a finnek szabadidejükben? “Nos, nyáron lehet horgászni és szexelni. Télen pedig… a horgászat kiesik.” Az emberek alapvető hangulat-javításához szükséges a napfény nagyobb mértékű kihasználása, amihez igenis időzónát kell váltanunk.
Az Európai Unió kikéri a lakosság véleményét az ügyben, amit mindenképp figyelembe szeretnének venni a döntés meghozatalakor. Tudnunk kell, hogy csakúgy Magyarország nem szüntetheti meg az óraátállítást, ezt csak az egész Unióra kiterjedve lehetséges véghezvinni, leginkább a gazdasági kapcsolatok miatt. Viszont választhatunk a GMT+1 (jelenlegi Közép-Európai időzóna) és a GMT+2 (Kelet-Európai időzóna) között. A lenti térképen is láthatjuk, hogy a jelenlegi időzónában mi vagyunk majdnem a legkeletebbre, tehát nálunk az egyik legrosszabb a helyzet. Amikor Spanyolországban lemegy a nap, nálunk már rég sötét van.
Azt is megvizsgálták, hogy mi lenne, ha a GMT+3 időzónába lennénk, de ez nem megvalósítható. Elég, ha felnézünk a térképre, egy piros folt Európa közepén, nevetséges lenne. Gyakoraltban ez szintén a Nyugat-Európával való gazdasági kapcsolatok fontossága miatt lehetetlen. Nem is érdemes róla több szót ejteni.
A tényleges lehetőségeink a következők: Ha az Európa Parlament úgy határoz, eltörlik az óraátállítást (én személy szerint bízok benne, hogy meglépik), akkor választhatunk a jelenlegi nyári időszámítás egész évben megtartása között (GMT+1), vagy a GMT+2 (eg yórával tovább van világos, egy órával később kel fel a nap) egész éves alkalmazása között (Én ez utóbbit preferálnám.) Ha azonban az EU nem törli el az óraátállítást, még mindig marad mozgásterünk a GMT+1 + óraigazítás és a GMT+2 + óraigazítás között. Utóbbit javasolja Herman Gábor is, aki a GMT+2 időzónát Magyarországnak projekt hazai éllovasa.
Az alábbi táblázat is mutatja, hogy 71 olyan napunk lenne, amikor az eddigivel ellentétben világos lenne este nyolc után. Az emberek életritmusa, szabadidejük jobb kihasználása is megköveteli a változtatást!
Kritikus hangok szerint ezzel távolodnánk a "hanyatló nyugattól", közelebb sodródnánk a keleti országokhoz, de ezt az áldozatot mindenképp érdemes meghozni a lakosság életszínvonalának javulása érdekében!!! Legyünk szellemünkben, politikánkban, gondolkodásunkban Nyugat-Európai ország, de a térkép nem hazudik: Földrajzilag mi Kelet-Közép-Európa vagyunk, tehát Közép-Európának is a keleti része. Az időzóna-problematika pedig nem politikai, hanem földrajzi kérdés.
Kérjük, kövess minket a Facebook-on is!
Videónkban a napkelte a vége felé lesz, de a Hold is gyönyörű az elején!